Drogi Forumowiczu,

jeśli chcesz brać aktywny udział w rozmowach lub otworzyć własny wątek na tym forum, to musisz przejść na nie z Twojego konta w grze. Jeśli go jeszcze nie masz, to musisz najpierw je założyć. Bardzo cieszymy na Twoje następne odwiedziny na naszym forum. Przejdź do gry
Wstecz   Farmerama > Archiwum > Archiwum 2010 > gra
Pomoc Lista użytkowników Szukaj Dzisiejsze posty Oznacz wszystkie fora jako przeczytane

Opcje wątków Widok
Stary 24.05.2010, 12:02   #1
-pinio-
Żółtodziób

Zarejestrowany od: 17.05.2010
Domyślnie Opłacalność hodowli i upraw

Pomijając zadania i eventy znalazłem dla siebie pewien cel do osiągnięcia w grze, który - mam nadzieję - uchroni mnie od nudy, w chwilach oczekiwania na wskoczenie na wyższy poziom.

Cel: zaplanowanie i realizacja zagrody przynoszącej maksimum zysku dziennego.

Warunki dodatkowe:
  1. wartość zbiorów liczona po cenach z targu (zlecenia nie mają znaczenia, bo są zbyt losowe i "oderwane" od cen rynkowych)
  2. bez zakupu florenów (pomijając te zdobyte w zadaniach)
  3. nakłady na inwestycje nie mają znaczenia (na pewnym poziomie brak sianogroszy nie jest problemem)
  4. bez dochodów z handlu na targu (mam na myśli tańsze kupowanie i droższe sprzedawanie)
  5. z uwzględnieniem sprzedaży produktów ubocznych produkcji - nawozu
Po co to wszystko?
Jak napisałem - chcę się sprawdzić w długoterminowym planowaniu. Przewidzieć (?), przeliczyć i zrealizować pewien scenariusz. Pomocna w tym jest obserwacja zmieniających się cen na targu i wynikające z tego planowanie upraw/hodowli, a także najlepszych terminów sprzedaży.

Zapraszam do wymiany przemyśleń związanych z takim podejściem do gry. A może ktoś z Was również postawi sobie właśnie taki cel?

Można by powiedzieć, że przecież taki cel mają przed sobą wszyscy gracze, ale z moich obserwacji i lektury forum wynika coś innego. Przykłady?
  1. Cena indyka na targu jest bardziej atrakcyjna niż cena owcy. Po co więc hodować owce?
  2. Przelicznik zysk/czas uprawy jest najbardziej korzystny dla... w tej chwili chyba pszenicy. Więc po co uprawiać rabarbar?
  3. Kura jest tania, ale hoduje się ją 4 razy szybciej niż królika i dodatkowo daje 4 razy więcej nawozu (przy jego obecnych cenach to prawie drugie tyle co wartość kury). Czy zatem króliki są bardziej opłacalne?
Zapraszam do dyskusji wszystkich "księgowych". Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Lekko obok głównego tematu:
Event szparagowy postawił mnie na nogi finansowo. Z kupionych 5 nasion po 170 SG zrobiłem zysk na ponad 30.000 SG. Zamiast pakować się w brzoskwinie i czeremchę sprzedawałem wszystko jak leci. Sam się dziwię dlaczego szparagi jeszcze dziś trzymają tak dobrą cenę - przecież każdy mógł już sobie dawno zasiać i sam zebrać. Kto to kupuje i po co? BTW - na brzoskwinkę zostawiam sobie ostatnie godziny eventu, bo zakładam, że i tak ceny szparagów w ostatnim momencie *****ownie spadną (bo nie będą już nikomu do niczego potrzebne).
-pinio- jest offline  
Stary 24.05.2010, 12:36   #2
cyjan
Raczkujący forumowicz

Zarejestrowany od: 04.04.2010
Domyślnie

Ciekawe......ale ja jakoś nie potrafię się doszukać w tej grze właśnie ekonomii. Brak mozliwości wykorzystania wielu produktów sprowadza je prosto na targ. Nadprodukcja = spadek cen. Jaki był sens wprowadzanie np. orzecha jeśli można go wykorzystać dopiero na poziomie 11-tym do karmienia ryb. Po co ten rabarbar, chaber, truskawka itd. Farmerzy sadza je na noc by zyskać na PD a potem z utęsknieniem wygladają handlowca których oferty (ilościowe) są śmiesznie niskie. Po co komu 1000 np. chmielu, kto to skupuje a ja ostatnio tylko ten uprawiałem i sprzedawałem hurtowo. Gra pod tym względem jest ogólnie niedopracowana. Teraz prym wiodą szparagi i można na nich b.dobrze zarobić ale w sumie po co mi te sg??? Mam ponad 70 tys i co mam z nimi zrobić. Realizacja zadań z Zoo czy Ari Noego to już prawie totalne rozdawnictwo jak wystawa czy zawody rolnicze. Po wyczerpaniu zadań z restauracji, które przynajmniej wnosiły jakiś koloryt do tej gry, zaczęła się ona sprowadzać do mozolnego zbierania pk...dobrze że event troszke to znowu rozruszał...bo zaczyna sie robić koszmarnie nudno.... Pozdrawiam i zycze obfitych plonów
cyjan jest offline  
Stary 24.05.2010, 12:43   #3
Per_Prezes
Wielki mistrz forum

Awatar użytkownika Per_Prezes

Zarejestrowany od: 13.05.2010
Domyślnie

To teraz wydaj te SG żeby uczynić swoją farmę najpiękniejszą Przynajmniej ja dążę do tego żeby była ona b. ładna. Na co mi ta Czeremcha? Jak ją zobaczyłem to się roześmiałem, świetnie wygląda. Do tego różowe owoce brzoskwini, jakiś posążek, kilka zagród i inwencja twórcza. To sprawi, że farma będzie niepowtarzalna.
Takie jest moje zdanie, każdy ma jakiś cel w tej grze, a ten jest mój.
Pozdrawiam
Per_Prezes jest offline  
Stary 24.05.2010, 13:40   #4
janusz13
Żółtodziób

Zarejestrowany od: 28.04.2010
Domyślnie

...Mam już wszystko co można za sg kupić i trzymam na pasku. Szkoda mi przestrzeni a czytałem, że bedą jakieś nowe miejsca na farmie. To wtedy może znajdę jakieś wolne i szczytne miejsce. Cel w tej grze....czasami sam sie zastanawiam dlaczego jeszcze przy tym siedzę. Chyba jedyne co mnie do niej przyciąga to fakt że jest , taka jakaś kolorowa i zabija wolny czas... A do kopy błędów i niejasności zdążyłem się już chyba przyzwyczaić...No to sukcesów, mało chwastów i mniej deszczu...a farmerski zapał niech zawsze będzie z Tobą...;-)
janusz13 jest offline  
Stary 25.05.2010, 07:18   #5
fosforus
Młody forumowicz

Zarejestrowany od: 15.05.2010
Domyślnie

Wracając do tematu zaproponowanego przez autor.
Mam taki sam cel puki co, maksymalny zysk. Jak tylko wykonam 12 i 13 zadanie z restauracji to rezygnuję z 2/3 pól i na ich miejsce wchodzą zagrody (indyki i świnie) i drzewa, pola będą mi tylko potrzebne do produkcji substratów paszowych. Celem pośrednim jest wypełnienie przynajmniej połowy farmy drzewami (śliwa, grusza - a na kolejnych poziomach następne)

Moje spostrzeżenia
1. nie sprzedawać płodów z pola rano bo po nocce wszyscy koszą PD i sprzedają płody na targu.
2. Inwestuje mocno w drzewa bo mam mało czasu by siedzieć przy grze. Także tak jak autor napisał - skoro kura produkuje się 4 razy szybciej niż królik to i tak mi się nie opłaca bo zbieram tylko rano i wieczorem - zgarnąłbym i 2 kury i 2 króliki w ciągu dnia.
3. poziom 7 - pa polach, jeżeli akurat nie muszę nic do paszy hodować to sadzę koper - najbardziej opłacalny

Dobry temat, liczę na rozwój a nie gadanie o pięknie brzoskwini
Od gadania o pięknie macie 100 innych tematów, nikt nie dał merytorycznej wypowiedzi po autorze.
Pozdrawiam
fosforus jest offline  
Stary 25.05.2010, 12:59   #6
Wieśmack
Rutyniarz

Zarejestrowany od: 06.05.2010
Domyślnie

Aż się uśmiechnąłem, jak przeczytałem No wreszcie gracze z jakąś strategią! Inną oczywiście niż kolorowy "wiejski jarmark" - bo tak osobiście postrzegam te całe zagracające farmę "upiększanie". Nic już więcej nie rozstawiam, póki nie wejdzie nowy obszar do zdobycia.
Ode mnie kilka uwag ekonomicznych. Już na długo przed eventem szparagowym w mojej opinii zdecydowanie najbardziej opłacalna (w relacji cena zbytu - czas produkcji) była kukurydza. Koper włoski jest u mnie na drugim miejscu Pszenica - na trzecim dopiero (z uwagi na to, że tak szybko rośnie, czyli trzeba przy niej cały czas siedzieć).
Kury i króliki zlikwidowałem, bo ich cena zbytu jest zbyt mała, a ponadto do kur trzeba zaglądać zbyt często (nie mam tyle czasu). Dlatego według mnie te zagrody tylko zajmowały mi miejsce. A propos nawozu: zwierzęta typu świnie czy owce dają podwójną ilość nawozu. Nie wiem czy krowy dają potrójną czy też podwójną ilość (jeszcze nie rozstawiłem obory mimo że mam - podczas eventu szparagowego szkoda mi było każdego pola, bo można było zarobić krocie - mi się udało ponad 50.000, ale to łącznie z piątkowymi super-zleceniami liczę).
Kolejne spostrzeżenie (na własnym błędzie, niestety, skusiła mnie rynkowa cena gruszek) - absolutnie nie opłaca się inwestować w gruszę XL - nic Ci to nie da, i tak zbierzesz gruszki tylko raz dziennie [bo zakładam żeś normalny człek, który śpi w nocy ], także wyrzucona kasa. To samo z innymi drzewkami: śliwą, orzechem, wiśniami itd. Warto natomiast zainwestować w jabłoń XXL (jeżeli zostanie Ci jeszcze tyle florenów po zadaniach z Restauracji - na marginesie, również moim zdaniem jest to jedyna fajna misja) - przy normalnym przesypianiu nocy jabłoń XXL może "obrócić" aż trzy razy w ciągu doby. Czyli 12 jabłek na dobę z jednej takiej jabłonki.
Tyle ode mnie na ten moment. Przy kolejnych doświadczeniach i obserwacjach znów napiszę. Fajny wątek Nie ukrywam, że podejście mi bliskie

Last edited by Wieśmack : 25.05.2010 at 13:23.
Wieśmack jest offline  
Stary 25.05.2010, 13:11   #7
zegar502
Faworyt forum

Zarejestrowany od: 17.05.2010
Domyślnie

Najbarziej oplacalne dla mnie sa owce indyki, kozy i swinie, ktore najlepiej sprzedawac w nocy. Ja zawsze gram w nocy i wystawiam swoj towar o 3 rano gdzie jest malo graczy i zaden idiota nie zawali targu 3 stronami swojego towaru
zegar502 jest offline  
Stary 25.05.2010, 13:31   #8
Wieśmack
Rutyniarz

Zarejestrowany od: 06.05.2010
Domyślnie

Sorry zegar502, trochę niezręcznie zabrzmiała moja wypowiedź o spaniu Jak ktoś może nie spać w nocy, to oczywiście pojawiają się pewne "opcje" Tyle że nie każdy może... Niektórzy pracują itp. Tylko to miałem na myśli.

Co do wymienionych przez Ciebie zwierząt, to mogę się pod tym tylko podpisać. Pierwsze ze zwierząt, które opłaca się hodować, to dopiero koza (doszedłem do dokładnie tego samego wniosku). Królik np. zajmuje mi miejsce na farmie przez porównywalny do kozy czas, a jego cena jest 6-krotnie niższa, także nieopylka
Wieśmack jest offline  
Stary 25.05.2010, 13:32   #9
scorbin
Analityk forum

Awatar użytkownika scorbin

Zarejestrowany od: 03.05.2010
Domyślnie

Ja skończyłam ostatnie zadanie w spółdzielni, po czym wyrzuciłam połowe pól, i zainwestowałam w drzewka i zagrody, opłaca się inwestować po tym co ja zaobserwowałam u siebie w kozy, owce, świnki, i indyki. Na noc obsiewam pola tym co najdłużej wzrasta teraz to będą szparagi.
Co do zwierzą to zlikwidowałam zagrodę z kurami tzn zostawiłam sobie jedną bo dziennie sprzedaje ok 15 szt kury w cenie ok 400SG, a na targu kura ciutkę wyżej niż 1 SG więc nawet sensu nie ma ich co tam wystawiać, króliki u mnie też ładnie "schodzą" ale tylko w domku farmerskim to są chyba takie 2 zwierzątka które maja powodzenie. A reszta jak jest opłacalna to wystawiam na targ, i analizuje zlecenia z domku z cenami na targu. POZDRAWIAM

scorbin jest offline  
Stary 25.05.2010, 13:52   #10
cyjan
Raczkujący forumowicz

Zarejestrowany od: 04.04.2010
Domyślnie

Witajcie farmerzy! Mnie też czasami zdarza się handlować w nocy i faktycznie można uzyskać dobrą cenę. Obecny ewent tez spowodował pewne zawirowania na targu. Wszyscy produkowali szparagi i poschodziło sporo towaru. Kukurydza jest obecnie po 1,1 a poprzednio trudno było sprzedać za 0,45. Nieobliczalny ten nasz rynek. Sam doświadczyłem tego na sobie jak wcześnie rano w niedzielę sprzedawałem szparagi po 22 sg a w południe cena wzrosła do 35. Ekonomia hodowli drzew...przy 20 godzinach dojrzewania miałyby dać 120 pd a jest o połwę mniej. Wg mnie jeśli chodzi o PD to najlepsza sałata..5 min = 1 pd...niestety....obciążenie spore...trzeba dużo czasu siedzieć i sporo się naklikać... Cóż obecnie na noc sadzi się to co najdłużej rośnie chabry...zresztą odradzam handel rano bo jak zauważył poprzednik jest spory wysyp towarów. Wg mnie bardzo nisko stoją konie, krowy sa lepsze...ale to jest wynik przychodzących zleceń..mnie chyba dopiero parę razy udało się je sprzeadać w domku farmerskim. Zdecydowanie więcej jest zamówien na świnie, owce, indyki i krowy. Dobrze spijuja sie jak narazie kozy i kaczki. Z farmerskim pozdrowieniem..niech plony będą z Wami....
cyjan jest offline  

Opcje wątków
Widok

Reguły forum